Nemrég született, három kiló hatvannal. Most meg negyvenéves. Lélegzetnyi idő. Nem több. Ennyi volt ez a negyven év. Tegnap még fürdettem. Ma meg skype-on beszélünk este.
Akartuk őt, nem mertük sokáig. Ezt is, azt is mondtak az orvosok. Hogy nosza, vágjunk bele. Hogy aggályos. Hogy nem lehet semmi baj. Hogy jobb a békesség: terhesség, szülés, ki tudja, mi történhet. Évek, évek, már-már lemondtunk róla. Aztán mégis. Jött. Alaposan megváratott. Vagy mi várattuk őt? Így, utólag, ezt gondolhatja.
„Ilyen fiam van!” – mutatta az édesanyja a kórházban a rokonoknak, a két kezét, magasra emelve, ökölbe szorítva.
Igen, én fürdettem, nap mint nap. Kis kád, sárga. Babasampon, műanyag kacsa. Néztem könyökömmel, milyen meleg a víz, kezem a tarkója alatt, feje a víz fölött. Élvezte. Élveztem.
Ma reggel levél is jött tőle. Beszámolt: milyen a járványhelyzet, ott, Barcelonában.
Fürdetni? Azt igen, nagy kedvvel. Pelenkázni? Szinte soha. Egyszer aztán valamiért – nem volt mese – mégis nekem kellett. Figyelt, kíváncsian. Ott voltunk, szemtől szembe. Férfi a férfival. Ült a pelenkázón, álltam előtte. Nézett, érdeklődve: „Apa”. „Fintorog”. „Vörös a feje”.
Törlőkendő. Nedves. Száraz. Popsikenőcs. Textilpelenka. Összehajtottam, ahogy mutatták.
Ahogy sikerült.
Nem sikerült.
Mulattattam. Nem lépett közbe. Adott még egy esélyt. Másikat. Harmadikat. Aztán egyszer csak megszólalt (nagyon korán beszélt): „Le szoktam fekszeni”.
Hát persze! Szólhatott, segíthetett volna hamarabb is.
Mézet kért sokszor, szerette. „Béz” – így mondta. Ezért neveztem őt Béz kapitánynak egyik akkori írásomban: „A kapitány 20-as cipőt hord… térdein sebhelyek állandó tárlata, úgy nyargalászik naphosszat a parkban. És játszik. A más játékával. És üti. A más gyerekét… Bámul az égre: helikopter. Figyel a földre: hangya. Hasra esvén, zokszót alig ejt. Igen, a kapitány másfél éves, és kemény fából faragták…”.
Évek múlva: utószezon, szelíd, szép szeptember Agárdon. Félelem nélkül ült előttem a kerékpár gyerekülésén. Vonatoztunk: „Csi-ha-ha! Csi-ha-ha! Megáll a vonat az állomáson, leszállnak a nénik, a bácsik a kisgyerekek! Felszállnak a nénik, a bácsik a kisgyerekek! Indul a vonat az állomásról! Csi-ha-ha! Csi-ha-ha!” – tízszer, százszor, ezerszer.
És csodáltuk daru bácsit a kelenföldi építkezésen: erős, kitartó, szorgalmas, sürög-forog, emel, lerak. Béz kapitány óvodás lett, már az első nap némi repetáért vizitált a konyhában. Majd költözött velünk, „Szervusztok, fák, szervusztok, bokrok” – így búcsúzott a lakótelepi parktól. Később már iskola, nagy ívű üzleti tervek: fagylaltozót nyitna a társasház kertjében.
Betegség, klinika, kontroll, kontroll után. Széplak, nyaralás, vírus, ügyelet, injekció. Mátrafüred, kisvonat, Bene patak, „Nézd, a házak egészen a víz mellé térdelnek”, halászlé – „Imádom!” – a vendéglőben. Rovinj, tenger, óváros, Katarina-sziget. Prága: órákig bámészkodna a Károly-hídon, szájat tát az Aranyművesek utcájában, rohammal beveszi Karlstein várát. Bécs: piros villamossal a Práterbe, Schönbrunn, állatkert, …kétszázhárom…kétszáznégy…kétszázöt, számolja fáradhatatlanul az Audikat. Bözsi cica érkezése, gólok, remekbe szabottak, gipsz a ballábára, esztendőre a jobb lábára, matekverseny, sikerélmény. Temetés, együtt, keze a kezemben. Gimnázium, négy villámléptű év, ballagás, érettségi, kórház, kezelés, megváltás: műtét. Egyetem, kvantummechanika, bioinformatika – hol van már a nagy terv, a perpetuum mobile! –, államvizsga. Esküvő. Oxford, doktorál.
Nincs már velünk évek óta. Él, távol, szerelmével, szerelemben.
Hiányzik. Hiába hív gyakran. Tanuljuk, szokjuk még a hiányát. „Tudod, nálatok” – ezt mondta nemrég valamire a telefonban. „Tudod, nálatok”. A „nálunk” neki már máshol van.
Ma negyvenéves. Nemrég született, három kiló hatvannal.
Óvodás elegancia.1986, Budapest Egy kalap alatt. 1992 nyarán, Surányban
Apja, fia. 2008, Oxford, egyetemi park
Anya csak egy van. 2010, Budakeszi Brigivel, boldogan. 2019, Barcelona