Szárnyalás

Charles Lindbergh és Anne Morrow. Férj, feleség. Repültek megszállottan, mindketten. Charles 1902. február 4-én Detroitban látta meg a napvilágot, apja, Charles August Lindbergh Minnesota állam szenátora volt, sokra vitte tehát, ám ma már leginkább csak világhírű fia kapcsán emlékezünk rá. Merthogy a gyerek alaposan túlszárnyalta őt. Könnyű volt neki, mondhatnánk, pilótaként szárnyalt ugyanis, nem is akárhogyan, nem is akárhová. Híres gépe, a Spirit of St. Louis 1927. május 20-án szállt föl New Yorkban és az 5776 kilométeres utat Párizsig 33 óra 27 perc alatt teljesítette. (Korábban már éveken át műrepülő bemutatókat tartott Amerika szerte, sétarepülők pilótája is volt. Aztán egy éven át a légierő texasi pilótaképzőjében gyarapította tudását. 1925: tartalékos őrnagy lett.)

Azon a nagy napon, francia fővárosban húszezres tömeg várta és ünnepelte Lindberghet – aki első emberként repülte át az Atlanti óceánt akkor. Nemzeti hős lett Amerikában, előléptették ezredessé, Franciaországban pedig a Becsületrend keresztjével tüntették ki. Az óceán átrepülését leíró könyve 1953-ban Pulitzer-díjat érdemel ki.

Nősülésre 1929-ben adta a fejét, választottja – minő véletlen! – az az Anne Morrow lett, aki első amerikai nőként, pilótajogosítványt szerzett, s korának egyik leghíresebb női pilótája lett. Férjével együtt vakmerő repüléseknek volt részese, egy ízben például egy egymotorossal Kanadából Alaszkán keresztül átruccant Japánba, majd Kínába, hamarosan pedig az Atlanti-óceán légterét térképezték fel. Díjazták Anne repüléseit, és díjazták irodalmi munkásságát is (13 könyvet írt). Tőle az idézet: „…az öröm még a kétségbeesés szikláiból is képes virágot fakasztani.” Hihetünk neki, talpra tudott állni, miután elrabolt első gyermeküket elsiratta.

Noha a váltságdíjat kifizették – csupán a kicsi holtteste kerül elő. (Később még öt gyerekük született.)

Charles ma fél évszázada, 1974. augusztus 26-én hunyt el. Anne 27 évvel később követte.

Ők ketten