Ma, kereken száz éve, 1926. május 26-án született Miles Davis afroamerikai trombitás, zeneszerző, a dzsessztörténet egyik legnagyobb hatású ikonja.

Altonban (Illinois állam) jött világra. Apja fogorvos volt, anyja kitűnően zongorázott. Ő maga trombitálni tanult, nem akármilyen sikerrel: 17 évesen már együttesben játszott. 1944-ben összekerült Charlie Parkerrel, akivel később még sokszor lépett föl egy formációban. New Yorkba költözött, tehetsége mindinkább szárba szökkent. Hosszú pályafutása során számos kvintettben, szextettben (köztük sajátjaiban) szerzett örömöt. A legnagyobbak (Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Thelonious Monk, John Coltrane, Wayne Shorter, Chick Corea, Keith Jarrett, John McLaughlin) partnere volt.
Pályája mégis hullámvasútszerűnek nevezhető, sokszor a csúcsra jutott, máskor viszont évekre eltűnt. Depressziós periódusai voltak, két ízben is a heroin rabja lett, nagy erőfeszítéseket tett a szabadulásért. Bántotta, hogy sokan nem értik, és nemhogy értékelnék, inkább kritizálják újító kedvét, állandó útkeresését, flörtjét az új, más műfajokkal.

Ennek ellenére se szeri, se száma nagyszerű lemezfelvételeinek, koncertjeinek, Grammy-díjak sokaságát nyerte el.
1991. szeptember 28-án hunyt el.
