261 éve, 1764-ben alapították meg első nyilvános könyvtárunkat. Igazából a pécsi Püspöki Könyvtárat tette nyilvánossá a híres Klimó György püspök, aki éppen ma 315 esztendeje, 1710 áprilisának negyedik napján született.

A tudós főpap az idők során aztán a Püspöki könyvtár állományát 15 ezer újabb kötettel gyarapította, Ebben a mi első nyilvános könyvtárunkban a vallási tárgyú könyvek mellett minden tudományág kötetei megtalálhatók voltak. Diákok és pécsi polgárok ingyenesen használhatták a bibliotékát, mely hamarosan kölcsönkönyvtárrá alakult át.

A közhasznúvá tett intézmény legnevesebb olvasója maga Mária Terézia királynő lett, Kaunitz kancellár közvetítésével kölcsönzött ki könyveket.

Vajon rá is érvényes volt a könyvtár első szabályzatának eme részlete? „…Kérd a könyvet, amelyet olvasni óhajtasz. Használd azt, de őrizd meg tisztán, ne rongáld hasogatással, szurkálással, sem jeleket bele ne rójj. Könyvjelzőt belehelyezned és bármit kijegyezned szabad. Másolván a könyvre ne könyökölj, papirost se tégy reá és jó messze, jobb felől tartsd a tintát meg a porzót…” Akár mondták neki, akár nem, nincs okom feltételezni, hogy Mária Terézia ne kímélte volna meg a kikölcsönzött köteteket.
Dicséretes. Ám közben államügyeket intézett, reformokat vezetett be, birodalmát modernizálta, irányította és tizenhat gyermeknek adott életet. Nos, hogy mindezek mellett mikor maradt ideje olvasni is? Rejtély. Időzsonglőr volt, nem kétséges.